Superliga, play-off, etapa 1: Rapid București – Farul Constanța: 1-2 – victorie neașteptată a echipei lui Hagi în Giulești

Rapid a pierdut primul meci din Play-Off, 1-2 (0-1), pe teren propriu, cu Farul Constanța. Cu o parte din sectoare închise, după derby-ul cu FCSB, stadionul Giulești a avut toate locurile disponibile ocupate, notează fcrapid.ro, website-ul oficial al clubului din Giulești.

Prima mare ocazie a jocului i-a aparținut lui Florent Hasani, însă șutul kosovarului a fost respins în corner de Buzbuchi.

În minutul 23, Luis Munteanu l-a învins pe fostul său coechipier Marian Aioani, după o pasă a lui Grameni, deschizând scorul.

Hasani a trecut pe lângă egalare, dar șutul său a fost deviat în corner de Popescu.

Până la finalul primei reprize, Aioani s-a revanșat, scoțând din fața lui Vînă, scăpat singur cu portarul Rapidului.

În startul reprizei secunde, „capul” lui Rrahmani a trecut de puțin pe lângă poarta lui Buzbuchi.

La zece minute de la reluare, Munteanu a majorat diferența, reușind dubla, după o pasă a lui Cojocaru.

Răzvan Oaidă a văzut cel de-al doilea cartonaș galben în minutul 67, după un fault la mijlocul terenului, fiind eliminat.

În zece oameni, Rapid a continuat atacurile, însă Kiki a blocat șutul lui Petrila, din marginea careului.

„Lewa” Rrahmani a avut o ocazie uriașă, din 6 metri trimițând peste poartă, după centrarea lui Albu.

După bara lui Vînă, Paul Iacob a primit un cot de la Rivaldinho, în careu, iar arbitrul Găman a acordat penalty. După patru minute de proteste, Albion Rrahmani a transformat lovitura de pedeapsă și a devenit golgheterul SuperLigii, cu 14 goluri.

Burmaz a avut ultima șansă de a egala, în cel de-al optulea minut din prelungiri, iar Farul a obținut victoria în Giulești.

Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, R. Bădescu (70 Borza) – Oaidă, Hromada (46 Al. Albu) – Krasniqi (63 Bamgboye), Hasani (46 Petrila), Papeau (63 Burmaz) – Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: V. Drăghia – Onea, I. Cristea, D. Grigore, Djokovic, El Sawy, C. Cîrjan.